Rulo Çimlerin Bakımı Hakkında Bilgiler

Rulo Çimlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Çimler canlılığını sürdürebilmesi için belli başlı bakım gereksinimleri duymaktadır. Bu bakım gereksinimlerini 3 ana başlıkta toplayabiliriz. Çimlerin sulanması , biçilmesi ve bahardan bahara gübrelenmesi gibi ihtiyaçları bulunmaktadır. Sizlere bu yazımızda bakım bilgilerini paylaşarak bu işi pratik ve keyifli hale getirmeye çalışacağız. Yazıyı  dikkatli okuyarak bakımları buna göre yapınız. Çünkü belirteceğimiz hususlar zor olmamakla beraber uzmanca bilgilerdir.

  1. Çim biçimi : Bakım şartlarının başına yazma sebebimizi biçimin ne kadar önemli olduğunu vurgulamak için seçtik. Belki kulağa garip gelebilir ama çim biçimi sulanmasından daha önemlidir. Çimler sıcak hava ve su ile boyları uzayan bitkilerdir. Boylarının uzaması sık dokusunun altında havasızlığa ve nemini üzerinden atamamasına sebep olmaktadır. Bu da beraberinde mantar türevi hastalıkları getirir.Bu sebeple çim biçimi önemlidir.  Eğer ortalama çim boyunu soracak olursanız 3 veya 4 cm’i geçmemenizi öneririz. Ayrıca düzenli biçilen ve boyları korunan çimler kök yapısını daha hızlı geliştirir , su ihtiyacını düzene sokar ve en önemlisi kendi kendini sürekli tamamlayarak doku kaybını ortadan kaldırır. Burada dikkat edilmesi gereken husus çimlerin kuru iken biçilecek olmasıdır. Çimleri ıslak biçmeyiniz. Ayrıca çim biçme makinenizin bıçaklarının keskin tutunuz. Eğer çimlerin üzerinde beyaz yaralar oluşuyorsa bu kesinlikle biçme makinenizin köreldiği anlamına gelmektedir. Ayrıca bu işin biçim sonrası görsel keyfini ve geride bıraktığı o mis kokuyu duymalısınız.
  2. Çimlerin Sulanması : Sıcaklığın durumuna göre bu ihtiyaç değişmektedir. Bazen Eylül Ayı ‘ ndan , Mayıs Ayı ‘ na kadar çimler su istemeyebilir. Tabi yağmurlar yağarsa. Eğer yağmur yoksa ve siz çimleri yeni aldıysanız ilk 5 gün sabah akşam bolca sulayınız. Çünkü bahçenizdeki ve rulo çimlerin altındaki toprağın iyice kaynaşması gerekir. Bu yüzden bolca sulayınız. Devamında sulamanızı ise kesinlikle hortumla YAPMAYINIZ. Bu işlem için bize sorarsanız otomatik sulama sistemleri hem pratiktir hemde verimlidir. Sudan tasarrufu sağladığı gibi tüm alanın eşit bir şekilde sulanmasını sağlar. Eğer otomatik sulama yoksa bahçenizde , bu işlemi muhakkak ucuz bile olsa bir fıskiye yardımı ile yapınız ama hortumla gölleme veya salma veya eliniz yardımı ile yapmayınız. Yazları bu ihtiyaç haftada 3 ‘ e çıkar ve bu güneşin az olduğu saatlerde yapılır. Bu arada güneşin daha az geldiği alanlarda sulamanızı azaltmaya özen gösteriniz. Bitkinin kuru kalmaya da ihtiyacı olacaktır.
  3. Gübreleme : Öncelikle ürünlerimizde  bol gübre bulunmaktadır.. Muhakkak gübreli şekilde teslim alırsınız. Çimlere de görüntü ve renk kaybına başladığında gübre vermelisiniz. Çimlere yoğun sıcaklara ve kış aylarına girmeden gübre atılmalıdır. İhtiyaçları bu aylarda gelişir. Yazın sıcağında güneş tüm azot ve canlılığını alacaktır. Kışları ise yoğun suya maruz kaldığı için renginden ve formundan azalacaktır. Gübrenin türü ne kadar zengin olursa renk koyuluğu ve formu o kadar güzel olacaktır. Bu işlemi bahar aylarında yapmalısınız. Çünkü yazları gübre , ürünleri sıcağın etkisiyle zorlayabilir. Miktarını soracak olursanız 100 m2 ‘ ye 3 kg gelecek şekilde ve bu işlemi 2 ayrı güne bölerek uygulayınız. Yani bugün 1,5 kilogramını kullanarak 1 hafta sonraya da eşit atmak sureti ile 1,5 kilogram saklayınız. Bu şekilde gübrelerken ürünlere zarar verme riskini ortadan kaldırabilirsiniz.

Yukarıda belli başlı bakım şeklini sizlere belirttik. Bu işlemlerin dışında üzerine yoğun basılmasına karşılık bir bakım var mı sorusu gelmektedir. Aslında çimlerin üzerine basılmaya karşı dayanıklı olması için karışım ekledik. Fakat devamlı üzerinde gezilen yerler istiyorsanız bunu ancak biz inşa edebiliriz. Bu işlem için BEY ÇİM isimli firma size yardımcı olacaktır.  Üretim alanları görüntüsü için TIKLAYINIZ

Hayırlı Uğurlu Olsun…